Slidinejimo inventorius (kaip išsirinkti?)

 • 24964-1

  Pasirinkti tinkamą slidžių porą, kuri visiškai atitiktų slidininko reikalavimus – nėra lengva užduotis. Renkantis reikia atsižvelgti į daugelį faktorių: vietą, kurioje bus naudojamos slidės, slidinėjimo stilių, patirtį, ūgį ir svorį, biudžetą. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip nepasimesti tarp gausios slidžių pasiūlos.
  Lygumų slidės X COUNTRY yra skirtos judėti ant sąlyginai lygaus reljefo, paruoštomis trasomis arba visiška bekele. Jos skirstomos į keletą kategorijų:

  • Lenktyninės slidės – RACING
  • Aktyvaus laisvalaikio slidės – RECREATION, FITNESS
  • Slidės turizmui – BACK COUNTRY
  • Slidės vaikams ir paaugliams – JUNIOR / KIDS

  Lenktyninės RACING slidės skirtos sportininkams dalyvauti įvairaus lygio varžybose – tiek biatlono, tiek orientacinėse, laisvo ir klasikinio stiliaus. Jų svoris itin mažas, dinaminės charakteristikos specialiai subalansuotos (tikslus energijos perdavimas, svorio pasiskirstymas ir t. t.), slystamasis paviršius būna pritaikytas prie tam tikrų oro ir sniego sąlygų. Lenktyninės kategorijos slidės skirstomos į klasikines ir čiuožėjo žingsnio slides. Tai visiškai skirtingos slidės ir naudojamos tik pagal tiesioginę paskirtį. Elitinių sportininkų slides galima būtų priskirti prie PRO RACING kategorijos, o RACING atitenka sportininkams mėgėjams. Lenktyninio inventoriaus gamyba sulaukia išskirtinio dėmesio ir aukštos kokybės kontrolės, tad atitinkama ir jų KAINA: ji „prasideda“ nuo 1000 litų. Ir nepamirškite, kad tai tik slidžių kaina – lazdos, apkaustai, batai ir kiti priedai parenkami atskirai.

  Laisvalaikio slidės RECREATION yra skirtos aktyvaus laisvalaikio mėgėjams – tiems, kas mėgsta tiesiog pasivaikščioti po parką ar paslidinėti gerai paruoštoje trasoje. Tai populiariausia ir universaliausia kategorija. Tokios slidės turi platesnį slystamąjį paviršių, yra stabilesnės, lengviau valdomos, jas galima naudoti slidinėjant tiek klasikiniu, tiek laisvuoju (čiuožėjo žingsniu) slydimo stiliumi. Jos nereikalauja išskirtinės priežiūros, bet profilaktiškai kartas nuo karto jas būtina nunešti serviso meistrui. Šios kategorijos slidės rekomenduojamos pradedantiesiems. KAINA: nuo 200 iki 500 Lt.

  Atskirai kategorijai reikia priskirti FITNESS slides. Ši kategorija pritraukia tuos slidinėjimo entuziastus, kurie neketina dalyvauti varžybose – tiesiog stengiasi aktyviais judesiais išlaikyti savo kūną geros sportinės formos. Pagal technines savybes bei gamybai naudojamas medžiagas tokių slidžių kaina artėja prie lenktyninių slidžių kainos. Siekiant geriausio treniruotės su tokiomis slidėmis rezultato, jas būtina nuolat prižiūrėti ir tepti. KAINA: nuo 400 iki 900 Lt.

  BACK COUNTRY slidės skirtos visiškai bekelei, kur nėra paruoštų trasų ar mėgėjiškų slidinėjimo takų. Pasižymi ypatingu tvirtumu, plačiu korpusu ir metalinėmis briaunomis. Šios kategorijos slidės yra atitinkamai brangios, nes prieš patekdamos į masinę gamybą praeina daugybę testavimų, kurie užtikrina Jūsų žygio ar ekspedicijos patikimumą, komfortą ir saugumą, o kartais net ir gelbsti gyvybę metusiems iššūkį laukinei gamtai. Taigi jei pasiryžote žygiui į Šiaurės ašigalį – rinkitės būtent BACK COUNTRY slides. KAINA: nuo 600 iki 1000 Lt.

  JUNIOR/KID kategorijos slidės skirtos vaikams ir paaugliams iki 15 metų. Jos skirstomos į sportines, kurios pagal technines charakteristikas panašios į elitines, ir nebrangias mėgėjiškas laisvalaikio slides, kuriomis gali naudotis vaikai nuo 3 iki 8 metų, žengiantys savo pirmuosius žingsnius su slidėmis. …
  Prieš pradėdami ieškoti savo svajonių slidžių poros apsibrėžkite savo tikslus, įvertinkite savo sportinį pajėgumą ir pageidavimus. Nuo to, kiek sėkmingai išsirinkote slides, kiekviena išvyka su jomis gali tapti nesulyginamu malonumu arba tikru prakeiksmu.

  Slidės pagal ugį

  Slidžių pasirinkimas pagal ūgį tarp klasikinio stiliaus ir laisvalaikio skiriasi ir atitinkamai atrodo taip:

  • Klasikinės slidės: +25-30cm virš žmogaus ūgio
  • Laisvo stiliaus (čiuožėjo): +10-15 cm
  • Laisvalaikio slidės: +15-25 cm

  Didesnį svorį turinčiam žmogui, besirenkančiam laisvalaikio slides, rekomenduojamos ilgesnės slidės(+/-25cm),lengvesniam – atitinkamai trumpesnės (+/-15cm). Pradinukams rekomenduojamos trumpesnės slidės, jos yra lengviau valdomos ir puikiai tinka pradiniame apmokymų etape. Pasitikintis savimi slidinėjimo mėgėjas gali apsistot ties ilgesnėmis slidėmis todėl, kad jos geriau slysta.
  Norėdami slidinėti su ta pačia slidžių pora ir laisvuoju, ir klasikiniu stiliumi ieškokite COMBI stiliaus slidžių. Jei jau tokios sau tinkamos poros slidžių nerandat, tai įsigykite sau šiek tiek trumpesnes klasikines slides. Dėl savo korpuso konstrukcijos jos slys ir dirbs kur kas geriau slidinėjant abiem būdais negu čiuožėjo stiliaus slidės. Be didelės patirties mėgėjui čiuožėjo stiliaus slidėmis slidinėti klasikiniu stiliumi bus praktiškai neimanoma.

   

  Slidininko ūgis

  Lenktyninės slidės

  Laisvalaikio slidės

  Cm

  Laisvas stilius

  Klasikinis stilius


  190

  195

  210

  210

  185

  195

  210

  210

  180

  195 – 190

  205 – 210

  200 – 210

  175

  185 – 190

  200 – 205

  190 – 200

  170

  180 – 185

  195 – 200

  190 – 200

  165

  175 – 180

  190 – 195

  180 – 190

  160

  170 – 175

  185 – 190

  180 – 190

  155

  165 – 170

  180 – 185

  170 – 180

  150

  160 – 165

  175 – 180

  170 – 180

  145

  155 – 160

  165 – 170

  160 – 170

  140

  150 – 155

  160 – 165

  150 – 160

  130

  140

  150

  140 – 150

  120

  -

  -

  130 – 140

  110

  -

  -

  110 – 120

  100

  -

  -

  100 – 110

  90

  -

  -

  90


  Slidės pagal svorį

  Klasikinės slidės
  Vienas iš svarbiausių faktorių besirenkant slides tai yra žmogaus svoris. Neteisingai pasirinkus atsiranda begalė problemų. Jei slidės per kietos, pajusit praslydimą atsispyrimo fazėje. Šia problemą galima pašalint prailginus sukibimo zoną keliais centimetrais ir papildomai patepus, bet tuo pačiu sumažėja slystamoji zona ir suprastėja slydimo greičio kokybė. Kai slidės yra per minkštos, jūs praktiškai sustosit, nes kaladės zona tiesiog prasispaus ir nuolat trinsis į sniegą tuo pačiu nugrauždama atsispyrimo tepalą. Teks dažniau sustot ir papildomai pasitept slides.

  Čiuožėjo stiliaus slidės
  Šio stiliaus slidės taip pat neatliks puikiai savo darbo, jei jos bus jums per minkštos ar per kietos. Visais atvejais kentės greitis, slidžių valdymo technika, o šie minėti faktoriai reikalaus papildomų jėgų slidinėjant
  Vienas iš būdų, kaip teisingai atrast sau tinkančią porą, padėti slides ant lygaus paviršiaus, atsistot ant jų ir popieriniu lapuku tikrinti atsispyrimo zonos ilgį. Bet tam reikia idealiai lygaus paviršiaus. Ne paslaptis, kad daug slidžių pardavėjų tiesiog slides padeda ant plytelėmis išklijuotų grindų ir bando įrodyti, kad ši pora skirta būtent jums. Jau senokai yra išrastas slidžių testavimo stendas FLEX TESTER. Jį galima surasti specializuotose parduotuvėse. Slidės jame yra suspaudžiamos keliais etapais ir tokiu būdu nustatomas jų kietumas. Ką jums belieka padaryt, tai tik pasakyti jūsų svorį (įskaitant slidinėjimo aprangą). Brangesnių slidžių kietumo epiūra dažniausiai būna patikrinta gamyklose ir į parduotuves jos atkeliauja sumarkiruotos pagal svorį. Tokių slidžių papildomai testuot nereikia.

  Išvada. gerbiamas slidininke, nepirk pirmų papuolusių slidžių kaip katino maiše. Pigios slidės visada links pigiomis kokybės ir technologinių sprendimų prasme. Internete galima susirast daug informacijos apie tai, kaip pasirinkti sau tinkamiausias slides, apsilankyk slidžių gamintojų portaluose, ten taip pat galima rast nemažai rekomendacijų. Jeigu kyla abejonių renkantis, paprašyk pagalbos pažįstamų slidininkų arba draugų, kurie tikrai nusimano šioje srityje.